Kayı – Ahmet Şimşirgil


KTB Yayınları

Kayı I, II, III,ve IV Ahmet Şimşirgil hocanın üzerinde derinlemesine çalıştığı bir seri… Ve bu seri, Ahmet hocanın da belirttiği gibi, ilmilikten ayrılarak, popüler bir dil ile ve bir mevzuda biri bin yapan yazarların boşluğunu doldurmak için kaleme alınmıştır. Bu araştırmacı yazar, araştırıcı tarihçi kimselerin eserlerinde kaynak göstermemesi hususuna da yakınan Ahmet Şimşirgil, Osmanlı’yı, padişahları tanımak isteyen kişileri yanlış bilgilendirdiğine vurgu yapmıştır. Ahmet Şimşirgil’in Kayı serisinin birincil kaynaklarla vücut bulduğunu ve ikincil kaynaklardan beslendiğini söyleyebiliriz.

Şuan Kayı III’ü okumaktayım ve keyifli de gitmekte. Sultanların ve diğer kişilerin şiirlerinin yansıtılması, serinin edebi yönünü de ön plana çıkarmaktadır.

Kayı II’yi okuduktan sonra gösterime giren Fetih 1453 filmindeki büyük – küçük eksikleri, yanlışları, komiklikleri görebilirsiniz.

Bu kitaba, Osmanlı’nın fazla yüceltildiği gibi bir takım eleştiriler yapılabilir. Fakat sunulan kaynaklar, yapılan eleştirilerin belini kırabilir düzeyde. O yüzden ben Kayı I, II, III, IV kütüphanenizde olmalı diyorum…

Elimde olan Kayı I, II, III şu şahsiyetleri kapsamakta:

Osman Gazi, Orhan Gazi, Murad-ı Hüdavendigar, Yıldırım Bayezit Han, Sultan Mehmet Çelebi, II. Murat Han, Fatih Sultan Mehmet Han, II. Bayezit  Han, Yavuz Sultan Selim Han

Sipariş için : http://www.ktbyayinlari.com/

-Leyli

Reklamlar

2 Yorum

Filed under Araştırma - Tarih

2 responses to “Kayı – Ahmet Şimşirgil

 1. Anonim

  Kayı kesinlikle bir başyapıt niteliğinde bir eser. Biraz daha ayrıntılı bilgi verilebilir sanırım, ikinci bi seri yapılarak mesela. Teşekkürler..

  Beğen

  • Selamlar

   Aslında devamı getirmek gibi bir düşüncem yoktu. Fakat IV.sünü okuduktan sonra yapılabilir. Zira Muhteşem Süleyman’ı konu ediniyor. Fikir için teşekkür ederim, mutlaka değerlendireceğim.

   -Leyli

   Beğen

Bir şey söylemek istiyorum !

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s